رشد علمی کشور متوقف شده است

دسته: اخبار مهم ایران و جهان
بدون دیدگاه
چهارشنبه - ۱۱ شهریور ۱۳۹۴

رشد علمی کشور متوقف شده است /  تهرانچی در گفتگوی خبری شبکه دو افزود: از سال ۲۰۱۱ به بعد مجموع مقالات تولیدی کشور کاهش یافت/ در زمینه تحقیق و توسعه، به دانشگاه‌ها کمتر از یک درصد بودجه اختصاص می‌یابد

به گزارش مجاهدان، محمدمهدی تهرانچی در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو که با موضوع چرایی فروکش شتاب علمی کشور برگزار شد با اشاره به اینکه تا سال ۲۰۱۱ مجموع مقالاتی که در کشور تولید می شد رشد خیلی خوبی داشت افزود : از آن سال به بعد باکاهش اعتبارات پژوهشی دانشگاهها یکباره رشد تولید مقالاتمان به صورت چشمگیری کاهش پیدا کرد.

وی با بیان اینکه از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۴ هم شاهد رشد مقالات هستیم گفت: سالانه دو هزار مقاله به تعداد مقالات تولیدی کشور اضافه شد اما از شیب بالا در رشد به شیب خطی رسیده ایم.

رئیس دانشگاه شهید بهشتی با غیر قابل قبول دانستن برخی مقایسه ها میان رشد علمی کشور و کشورهای منطقه گفت : به طور مثال تعداد تولید مقالات در عربستان ۱۵ هزار است که این تعداد در کشورمان به ۴۰ هزارمقاله می رسد .

تهرانچی افزود : اگرچه در این کشور با سیاست های خاص و نگاه به بیرون ، تولید مقالات علمی رشد خوبی یافته اما با کشور ما فاصله بسیار زیادی دارند و تفاوت مهم آنها با ما این است که تولید علم در کشور ما درون زاست .

رئیس دانشگاه شهید بهشتی افزود: در زمینه تحقیق و توسعه، به دانشگاهها کمتر از یک درصد بودجه اختصاص می یابد که باید این درصد به ۳ تا ۴ برسد .

وی با تاکید بر اینکه دانشگاه محیط تولید علم است، اقتصاد، قوانین، اراده مدیریت کشور برای توسعه و سیاست زدگی را چهار آفتی دانست که می تواند جلوی رشد علمی دانشگاهها را بگیرد .

تهرانچی همچنین گفت: رشد مقالات در مجلات علمی دنیا کاهش نیافته است اما رشد مجموع مقالات و ارائه آن در کنفرانسها به صفر رسیده است .

وی با اشاره به اینکه از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۰۹ میلادی تنها هفت مقاله درجه یک در مجلات علمی دنیا به چاپ رسید افزود: این تعداد در سالهای ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۳ به یکصد و سی و سه عدد رسید .

رئیس دانشگاه شهید بهشتی برخی انتقادها برای ملاک قراردادن تولید مقالات علمی و ارائه بین المللی آنها نادرست دانست و گفت: وقتی میخواهیم از نظر علمی در منطقه اول باشیم باید نتیجه پژوهش ها و مقالاتمان را در دنیا منتشر کنیم.

وی همچنین گفت: در سالهای گذشته این ما نبودیم که خودمان را از جامعه جهانی کنار کشیدیم بلکه برخی در خارج، نشر علم ما و بهره مندی از دانش ما رابر خودشان حرام کردند تا رشد علمی ما شتاب نگیرد.

منبع : نسیم

انتهای پیام/ ۱۰۱۳۹۳۱۹۱ / ا۱ / ک ن

لینک: http://mojahedan.com/?p=196

توجه: «مطلب شما را با نام خودتان منتشر می کنیم»
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۰
برچسب ها:
دیدگاه ها

» کادر مجاهدان مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
» پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
» پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
» دیدگاه های ارسال شده توسط شما، در ابتدا توسط کادر مجاهدان برسی و سپس منتشر خواهد شد.