عضو حزب مردم‌سالاری: تنش‌زدایی با عربستان جای خود؛ حقوق جانباختگان را هم دریابید

دسته: اخبار مهم ایران و جهان
بدون دیدگاه
چهارشنبه - ۲۹ مهر ۱۳۹۴

عضو حزب مردم‌سالاری: تنش‌زدایی با عربستان جای خود؛ حقوق جانباختگان را هم دریابید / مطهری نژاد عنوان کرد: باید خدا را بخاطر مواضع انقلابی رهبری در برابر آل سعود شکر کرد/ عربستان باید تاوان بی‌کفایتی خود در فاجعه منا را بدهد

به گزارش مجاهدان، میرزابابا مطهری نژاد عضو شورای مرکزی حزب مردم سالاری،  واقعه منا را فاجعه تاسف بار  و سند بی کفایتی خاندان آل سعود دانست و گفت: در این فاجعه  نه تنها بیش از ۷ هزار خانوار  داغدار شد بلکه قلب بشریت  و وجدان انسانیت برای همیشه جریحه دار شد.

وی در ادامه افزود: من اعتقادی به عمدی بودن این فاجعه ندارم ، چون نه تنها هیچ نفعی از ان برای عربستان نمی‌توان تصور کرد ، که خسارت عظیم سیاسی  و اجتماعی و عقیدتی و حتی اقتصادی برای عربستان و حکام آل سعود بود که تا سالیان دراز  باید تاوان این بی کفایتی را بدهند .

این فعال سیاسی با بیان اینکه رفتار عربستان پس از این واقعه، در روزهای نخست، شوک وار بود تأکید کرد: انتظار می‌رفت رفتار دولت عربستان پس از آن واقعه تغییر کند اما شاهد رفتاری انفعالی بودیم تا آنجا که به علت نا توانی در برخورد با مظاهر  فیزیکی آن ، موجب متلاشی شدن بدن کشته شدگان و نا آگاهی از محل بستری شدن  مجروحان و باعث افزایش جراحت افکار عمومی جهانی شدند .

مطهری نژاد در خصوص دیدار  ظریف با همتای سعودی خود در سازمان ملل اظهار داشت: رد دیدار وزیر خارجه عربستان با دکتر ظریف، ناشی از همان انفعالی بود که دولت عربستانن در پیش گرفته بود ، نمی‌دانستند چه پاسخی باید بدهند و از هر نوع اظهار نظر بیمناک بودند، چون قدرت فکر کردن نداشتند و نگران وخیم تر شدن اوضاع بودند .

وی افزود: راهبرد سیاست خارجی دولت یازدهم ، تنش زدایی و حل و فصل مسائل با گفتگو با حفظ عزت و اقتدار است، در این راهبرد واسطه شدن کویت که رابطه بدون تنش با ما داشته مشکلی ندارد، مصلحتی است که اگر نفعی هم نداشته باشد زیانی ندارد.

این فعال سیاسی اصلاح طلب ویزا ندادن به وزیر ارشاد ، ناشی از همان رفتار انفعالی دولت سعودی خواند و تصریح کرد: وزیر ارشاد ، مقام ارشد سازمان حج و زیارت است ، که از سطح اجرایی مسائل مربوط به شناسایی و انتقال شهدا  و مجروحین و رسیدگی به امور مرتبط، بالاتر می رفت و باید به سوالات متعدد در این باره پاسخگو می شدند  و قطعا  به رسانه‌ای شدن پیامدها می انجامید و آل سعود پاسخی نداشت ، ترجیح داد مسائل  از حد امور اجرایی فراتر نرود.

مطهری نژاد ادامه داد: ارائه ویزا به وزیر بهداشت با توجه به  نقش نظارت و برنامه ریزی همان امور مرتبط با درمان مجروحین و انتقال شهدا  ختم میشد را پذیرفتند، هماهنگی‌ها همان در حدود همکاری‌های اجرایی بود.

عضو شورای مرکزی حزب مردم‌سالاری با اشاره به قصد عربستان مبنی بر عدم انتقال بدن متلاشی شده شهدا در این فاجعه گفت: وجود اجساد متلاشی شده سند جنایت آل سعود در این مناسک بود و قطعأ جرأت این کار را  نداشت .

این فعال سیاسی نهیب قاطع و تهدید شجاعانه رهبری را عامل اصلی تغییر موضع عربستان در قبال این فاجعه دانست و گفت: واکنش رهبری آنها را به وحشت انداخت و عربستان برای وخیم تر نشدن اوضاع  به سرعت برای انتقال شهدا و مجروحین شناسایی شده موافقت و همکاری کرد، باید خدا را بخاطر مواضع انقلابی رهبر معظم انقلاب در برابر حکام سعودی  شکر کرد.

وی افزود: سخنان و دستورات آرامش دهنده ایشان به خانواده های  مضطرب . اعلام سه روز عزای عمومی  و موافقت با دفن در قطعه شهدا ، ترمیم بزرگی بود بر آلام و داغ خانواده ها حجاج و جامعه .

مطهری نژاد اظهار داشت: وزارت خارجه و مقامات رسمی باید همان راهبرد تعامل و تنش زدایی  را با حفظ تمام عیار حقوق شهروندی دنبال کنند، ولی نهادهای مدنی در ایران و سایر کشورهای مسلمان و حتی جهان، باید جریان عظیمی در محکومیت آل سعود ایجاد کنند و  با استفاده از دیپلماسی عمومی، حکام بی کفایت عربستان را وادار کنند، در برنامه حج، اجازه مشارکت در وظایف مدیریتی  و اجرایی حج تواما بدهند .

عضو شورای مرکزی حزب مردم سالاری در پایان خاطر نشان کرد: در مراسم حج به حفظ جنبه مناسکی  مراسم، باید از فنون و روش های روز برای مدیریت حج بهره گرفته شود. با استفاده از فناوری اطلاعات این امکان بوجود آید که حجاج مسیر ها را بتوانند قبل از حرکت و حین حرکت  رصد کنند و بهترین مسیر برای حرکت برگزینند . البته جنبه مناسکی  مراسم باید بطور کامل حفظ شود .

لینک: http://mojahedan.com/?p=3380

توجه: «مطلب شما را با نام خودتان منتشر می کنیم»
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱
برچسب ها:
دیدگاه ها

» کادر مجاهدان مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
» پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
» پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
» دیدگاه های ارسال شده توسط شما، در ابتدا توسط کادر مجاهدان برسی و سپس منتشر خواهد شد.