وقتی دستورات محرمانه جای خود را به فرامین علنی می‌دهند

دسته: اخبار مهم ایران و جهان
بدون دیدگاه
شنبه - ۱۴ شهریور ۱۳۹۴

وقتی دستورات محرمانه جای خود را به فرامین علنی می‌دهند/ رهبر انقلاب چه تغییراتی را در شورا ایجاد کردند؟ / نکته مهمی که مقام معظم رهبری در ابتدای این حکم و به عنوان بند اول بدان تاکید کردند؛ انحلال شوراهای عالی مصوب در گذشته که موازی این شورا هستند، است.

به گزارش مجاهدان، شورای عالی فضای مجازی در ۱۷ اسفند ۱۳۹۰ به دستور مقام معظم رهبری تشکیل شد که موظف بود مرکز ملی فضای مجازی کشور را راه اندازی کند.

رهبر معظم انقلاب در حکمی ضرورت تشکیل این شورا را تشریح کرده و فرمودند: گسترش فزاینده فناوریهای اطلاعاتی و ارتباطی به ویژه شبکه جهانی اینترنت و آثار چشمگیر آن در ابعاد زندگی فردی و اجتماعی و لزوم سرمایهگذاری وسیع و هدفمند در جهت بهرهگیری حداکثری از فرصتهای ناشی از آن در جهت پیشرفت همه جانبه کشور و ارائه خدمات گستردهو مفید به اقشار گوناگون مردم و همچنین ضرورت برنامهریزی و هماهنگی مستمر به منظور صیانت از آسیبهای ناشی از آن اقتضا میکند که نقطه کانونی متمرکزی برای سیاستگذاری، تصمیمگیری و هماهنگی در فضای مجازی کشور بوجود آید. به این مناسبت شورای عالی فضای مجازی کشور با اختیارات کافی به ریاست رئیس جمهور تشکیل میگردد ولازم است به کلیه مصوبات آن ترتیب اثر قانونی داده شود.

اعضای حقوقی این شورا در دوره اول عبارت بودند از:رئیس جمهور (رئیس شورای عالی)، رئیس مجلس شورای اسلامی، رئیس قوه قضائیه، رئیس سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، دبیر شورای عالی و رئیس مرکز، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری، وزیر اطلاعات، رئیس کمیسون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ، فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران و همچنیناعضای حقیقی: حجج الاسلام و آقایان دکتر حمید شهریاری، دکتر سید جواد مظلومی، مهندس مسعود ابوطالبی، دکتر کامیار ثقفی، دکتر رسول جلیلی، دکتر محمد سرافراز و مهندس علیرضا شاه میرزایی میباشند که برای مدت سه سال تعیین میشوند.

در حالی که حدود ۶ ماه از پایان دوره فعالیت شورای اول می‌گذشت؛ امروز رهبر معظم انقلاب در حکم جدیدی اعضای این شورا را منصوب کردند.

اعضای حقوقی این شورا در دوره جدید عبارتند از: رئیس‌جمهور (رئیس شورای عالی)، رئیس مجلس شورای اسلامی، رئیس قوه قضائیه، رئیس سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران، دبیر شورای عالی و رئیس مرکز، دادستان کل کشور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، وزیر اطلاعات، وزیر آموزش و پرورش، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح کشور، معاون علمی و فن‌آوری رئیس‌جمهور، رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران و همچنین اعضای حقیقی:حجج اسلام و آقایان دکتر سیدسعیدرضا عاملی، دکتر حمید شهریاری، دکتر رضاتقی‌پور، دکتر مهدی اخوان بهابادی، مهندس مسعود ابوطالبی، دکتر کامیار ثقفی، دکتر رسول جلیلی و مهندس سیدعزت‌الله ضرغامی.

در خصوص تغییر از اعضای این شورا توجه به چند نکته لازم است:

– در دوره گذشته، محمد سرفراز به عنوان عضو حقیقی این شورا منصوب شدند؛ اما با تغییر مسئولیت وی و اینکه رئیس سازمان صدا و سیما شدند؛ از جایگاه حقوقی در این شورا عضویت دارند؛ به علاوه عزت الله ضرغامی نیز پس از آنکه دوره ریاستش در سازمان صدا و سیما به پایان رسید، به عنوان عضو حقیقی به این شورا وارد شد.

– همچنین سال گذشته حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای دادستان کل کشور، به پیشنهاد آیت‌الله آملی لاریجانی رئیس قوه قضائیه و موافقت مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) به عنوان عضو حقوقی شورای عالی فضای مجازی منصوب شد که در حکم جدید نیز این جایگاه مشخص شده است.

– اضافه شدن معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور و وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و وزیر آموزش و پرورش نیز از تغییرات این دوره اعضای شورا بود.

– دکتر رضاتقی‌پور و دکتر مهدی اخوان بهابادی نیز پیشتر به شورای عالی فضای مجازی افزوده شده‌ بودند و تنها عضو حقیقی جدید شورا دکتر سعیدرضا عاملی است. دکتر عاملی دکتری جامعه شناسی ارتباطات داشته و موسس و رئیس اسبق دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران است.

شنیده ها حاکی از آن است که حکم اولیه شورای عالی فضای مجازی حاوی ضمیمیه ای محرمانه بود؛ اما این بار رهبر معظم انقلاب نکات و مفاد مدنظرشان را به همراه حکم به طور رسمی و در ۱۰ بند اعلام کردند که مهمترین موارد ابلاغی شامل انحلال شوراهای عالی موازی،  ارتقای جمهوری اسلامی ایران به قدرت سایبری در طراز قدرت‌های تأثیرگذار جهانی، تسریع در راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات، اهتمام ویژه به سالم‌سازی و حفظ امنیت همه‌جانبه فضای مجازی،  توسعه محتوا و خدمات کارآمد و رقابتی منطبق بر ارزش‌ها و فرهنگ اسلامی – ایرانی تدوین و تصویب نظام‌های امنیتی، حقوقی، قضایی و انتظامی مورد نیاز در فضای مجازی می شود.

نکته مهم دیگری که مقام معظم رهبری در ابتدای این حکم و به عنوان بند اول بدان تاکید کردند؛ انحلال شوراهای عالی مصوب در گذشته که موازی این شورا هستند، است. به عبارتی شوراهایی که در حال حاضر موازی شورای عالی فضای مجازی فعالیت می کنند که مجددا توسط دولت احیا شده اند عبارت است از: شورای عالی فناوری و اطلاعات (طرح انحلال شورای عالی فناوری و اطلاعات نیز در مجلس شورای اسلامی مطرح شد؛ اما با نظر رئیس مجلس به کمیسیون مربوطه بازگشت.)، شورای عالی اطلاع رسانی و شورای عالی افتا و شورای عالی انفورماتیک که با توجه به حکم معظم له به نظر ادامه فعالیت آنها محلی از اعراب ندارد.

گفتنی است شورای فضای مجازی مرکزی به نام مرکز ملی فضای مجازی کشور ایجاد نمود تا اشراف کامل و به روز نسبت به فضای مجازی در سطح داخلی و جهانی و تصمیمگیری نسبت به نحوه مواجهه فعال و خردمندانه کشور با این موضوع از حیث سختافزاری، نرمافزاری و محتوایی در چارچوب مصوبات شورای عالی و نظارت بر اجرای دقیق تصمیمات در همه سطوح تحقق یابد.

310881_940

لینک: http://mojahedan.com/?p=715

توجه: «مطلب شما را با نام خودتان منتشر می کنیم»
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱
برچسب ها:
دیدگاه ها

» کادر مجاهدان مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
» پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
» پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
» دیدگاه های ارسال شده توسط شما، در ابتدا توسط کادر مجاهدان برسی و سپس منتشر خواهد شد.