همه دلایل برای اثبات برداشت ۱۲ میلیارد دلاری دولت یازدهم از صندوق توسعه ملی!

دسته: اخبار مهم ایران و جهان
بدون دیدگاه
دوشنبه - ۱۶ شهریور ۱۳۹۴

همه دلایل برای اثبات برداشت ۱۲ میلیارد دلاری دولت یازدهم از صندوق توسعه ملی! / نقش پاستور در جوابیه سفارشی صفدرحسینی چه بود؟ اگر برداشت غیرقانونی صورت نگرفته، چرا وی در گفتگویی دیگر این اتهامات را تکرار کرده و از نامه استمدادطلبانه به روحانی سخن گفته است؟!

گروه اقتصادی مجاهدان: بالاخره فشارهای چند روز اخیر نهاد ریاست جمهوری کار خود را کرد و سید صفدرحسینی رئیس هیات عامل صندوق توسعه ملی مجبور شد، رسما اظهارات خود در خصوص برداشت بانک مرکزی از منابع صندوق توسعه ملی را تکذیب کند! در شش روز اخیر و بعد از عیان شدن اختلافات میان ولی الله سیف و سید صفدرحسینی، رئیس هیات عامل این صندوق که اختلافات را در رسانه ها علنی کرده بود، به شدت از سوی پاستورنشینان تحت فشار قرار گرفت تا اظهارات خود را پس بگیرد و طوری به جامعه القا کند که افشاگری وی، ناشی از برداشت غلط رسانه ها از صحبتهایش بوده است!!

در نهایت عصر روز گذشته صفدرحسینی در برابر فشارهای پاستور دوام نیاورد و در مصاحبه ای دیکته شده و سفارشی که از سوی روابط عمومی صندوق توسعه ملی منتشر شد، همه کاسه کوزه ها را بر سر رسانه ها شکست. رئیس هیات عامل صندوق توسعه ملی ابتدا در یک عقب نشینی آشکار مدعی شد که اظهاراتش مربوط به گذشته بوده و اشاره ای به عملکرد حاضر سیف و مدیرانش ندارد. این در حالی است که دو سال از استقرار دولت یازدهم می گذرد و از نوع بیان صفدر حسینی کاملا پیدا بود، که وی عملکرد حال حاضر بانک مرکزی در دست اندازی به منابع صندوق توسعه ملی را مورد انتقاد قرار می دهد، والا چه لزومی دارد که رئیس هیات عامل صندوق توسعه ملی در اولین حضور خود در اتاق بازرگانی لب به انتقاد از برداشتهای غیر قانونی دولت قبل، از صندوق توسعه ملی بگشاید؟

به گزارش «مجاهدان» صفدر حسینی در بخش دیگری از اظهارات روز گذشته اش بر خلاف صحبتهای قبلی خود روی این نکته تاکید داشت که مدام با رئیس کل بانک مرکزی و مدیران ارزی ساختمان میرداماد در خصوص نحوه تخصیص منابع صندوق و تامین سرمایه در گردش پروژه ها، جلسه برگزار می کند. این سخنان در حالی بر زبان وزیر اقتصاد دوران اصلاحات جاری می شود که وی در گفتگویی که هفته گذشته با یکی از خبرگزاری ها انجام داده بود و همچنین در اتاق بازرگانی تهران، مدعی شده بود که بانک مرکزی منابع صندوق توسعه ملی را صرف سرمایه گذاری برای اولویتهای مورد  نظر خود می کند و برای پروژه های بخش خصوصی که صندوق منابع آنها را تامین می کند، پولی را اختصاص نمی دهد! مشخص نیست صفدر حسینی با گذشت ۶ روز چگونه سخنان خود را پس گرفت و در واقع می توان گفت این نوع تغییر زاویه ناگهانی آقای مدیرعامل غیر طبیعی به نظر می رسد.

تعریف و تمجیدهای غیر طبیعی و غیرکارشناسی صفدرحسینی از سیف!

نکته دیگری که در صحبتهای روز گذشته صفدر حسینی می توان به آن پرداخت این است که وی به یکباره شروع به تعریف و تمجید از مدیریت سیف در بانک مرکزی می کند، به شکلی که کاهش تورم و ثبات در نرخ ارز را به اقدامات رئیس کل بانک مرکزی در دو سال گذشته ربط می دهد و همچنین ادعا می کند که سیف در مدیریت نقدینگی عملکرد خوبی داشته است! این اظهارات در شرایطی از سوی صفدر حسینی نقل می شود که به گواه اکثر اقتصاددانان ثبات در نرخ ارز و مهار تورم در دو سال اخیر ارتباطی به عملکرد بانک مرکزی نداشته و نقدینگی هم بر خلاف ادعای مدیرمل صندوق توسعه ملی چیزی در حدود ۸۰ درصد رشد کرده است. بنابراین می توان گفت این بخش از سخنان تمجیدآمیز وی از عملکرد سیف در بانک مرکزی هم چندان عادی به نظر نمی رسد و شاید خود صفدر حسینی هم چندان به آنها اعتقاد نداشته باشد.

وقتی سیف، هم منابع صندوق توسعه ملی را برداشت می کند و هم در مدیریت این صندوق نقش ارزنده ای دارد

به گزارش «مجاهدان» مدیرعامل صندوق توسعه ملی در اظهارات دیروزش به نقش ارزنده سیف در هیات عامل صندوق توسعه ملی می پردازد، در حالی که هفته قبل از عملکرد سیف در قبال منابع صندوق توسعه ملی گله مند بود. حال این سوال مطرح می شود که چگونه یک شخص هم در دست اندازی به منابع صندوق توسعه ملی نقش داشته و هم به رشد و بالندگی صندوق توسعه ملی در دو سال اخیر کمک کرده است؟!

صفدرحسینی دیروز در پایان سخنانش که از سوی روابط عمومی صندوق توسعه ملی منتشر شده بود، بار دیگر برداشت ۱۲ میلیاردی دولت از منابع صندوق توسعه ملی را تکذیب کرده و آن را ناشی از برداشت غلط رسانه ها دانسته بود. این در حالی است که وی صراحتا در اتاق بازرگانی تهران اعلام کرده بود که امسال ۱۲ میلیارد احکام بودجه ای برای صندوق توسعه ملی توسط دولت تعیین شده است. همچنین اگر این صحبتها را در کنار مصاحبه شش روز قبل وی قرار دهید که وی ادعا کرده بود، دولت هر وقت کسری بودجه پیدا می کند به منابع صندوق چشم دارد، قرار می دهیم به خوبی به مقصود صفدر حسینی پی می بریم. در واقع اگر برداشتی از صندوق انجام نشده بوده رئیس هیات عامل صندوق با چنین کدهایی در خصوص دست اندازی های دولت به منابع این صندوق صحبت نمی کرد و اگر خوب به اتفاقات ۶ روز اخیر نگاه کنیم، متوجه می شویم برداشت ۱۲ میلیارد دلاری از حساب صندوق توسعه ملی صحت داشته و  سید صفدر حسینی هفته گذشته به هر دلیلی قصد افشای آن را داشته است. تبعات افشای این برداشت غیر قانونی در شش روز اخیر به قدری برای پاستور نشینان سخت و جبران ناپذیر بوده که صندوق توسعه ملی را موظف می کنند، که این مسئله را تکذیب کند. بعد از اینکه تکذیبیه صندوق هم شبهات را برطرف نکرد و رسانه ها بار دیگر بر احتمال صحت برداشت ۱۲ میلیارد دلاری از حساب صندوق توسعه ملی تاکید کردند، در نهایت شخص صفدرحسینی تحت فشار قرار می گیرد که در یک مصاحبه غیر طبیعی و دیکته شده از سوی مقامات بالاتر کلیه صحبتهای شش روز قبل خود را پس بگیرد.

چرا صفدر حسینی دو بار علیه سیف افشاگری کرد؟

در اثبات دلیل صحت برداشت ۱۲ میلیارد دلاری از صندوق توسعه ملی می توان به این نکته اشاره کرد، صفدر حسینی برای اعلام این خبر و دیگر دست اندازی های بانک مرکزی به منابع خود به یک بار صحبت در اتاق بازرگانی بسنده نکرده و در همان روز یک بار دیگر این صحبتها را به نحوی تندتر و با ادبیاتی مانند اینکه “بانک مرکزی محرم خوبی برای منابع توسعه ملی نبود”، در مصاحبه با یکی از خبرگزاری ها به زبان آورده است. بنابراین نمی توان این برداشت را کرد که این سخنان یک بار و به طور اشتباهی از زبان رئیس هیات عامل صندوق توسعه ملی خارج شده و یا مقصود وی از این صحبتها بی انضباطی های دولت یازدهم نبوده است و صفدر حسینی حتما منظوری از بیان این صحبتها شده است.

IMG10513343

چرا کامیاب با ادبیاتی تند و با اتهام زدن پاسخ صفدرحسینی را داد؟

اما مسئله دیگر نگاه مردان ساختمان میرداماد به این سخنان است. سیف بعد از انتشار سخنان صفدر حسینی در رسانه ها ترجیح داد که غلامعلی کامیاب معاون خود را مامور پاسخگویی به این سخنان کند و معاون ارزی بانک مرکزی ضمن پاسخهایی تند به صفدر حسینی اتهاماتی را هم متوجه صندوق توسعه ملی کرد. وی در این اظهارات سرمایه گذاری با منابع صندوق توسعه ملی را حق بانک مرکزی دانسته و با بیانی تند خطاب به صفدر حسینی گفته بانک مرکزی اگر حق سرمایه گذاری منابع صندوق توسعه ملی را ندارد، پس چرا صندوق هر سال سود متعلقه منابع خود را از این نهاد طلب می کند؟

به گزارش «مجاهدان» معاون ارزی سیف با همین ادبیات تهدیدآمیز خطاب به صفدرحسینی که گفته بود بانک مرکزی حق ندارد، منابع این صندوق را به ریال تبدیل کند، پاسخ داده که بانک مرکزی قصد چنین کاری را با توجه به احتمال افزایش نقدینگی ندارد و ذخایر بانک مرکزی از لحاظ قانونی، اقتصادی و اصولی قابل خرج کردن در جایی نیست!

اما کامیاب در فراز پایانی صحبتهایش اتهام سنگینی را متوجه صندوق توسعه ملی می کند و اعلام می کند که این صندوق از بانک مرکزی انتظار دارد وجوه پرداختی بابت احکام قانونی از حساب‌های ارزی غیردلاری آن صندوق را، در ردیف مطالبات دلاری صندوق از دولت منظور کند و چون این درخواست صندوق بار اضافی به بیت المال تحمیل می کند، ما در بانک مرکزی در مقابل آن مقاومت کردیم.

واکاوی دقیق لحن و نوع ادبیات کامیاب نشان می دهد که صحبتهای هفته گذشته صفدرحسینی ناشی از یک سوتفاهم و یا یک سو برداشت نبوده  و مدیران ساختمان میرداماد از افشای خبر برداشت ۱۲ میلیارد دلاری از حساب صندوق توسعه ملی به شدت برافروخته شده و حتی با زدن اتهاماتی به صندوق توسعه ملی سعی در مبرا کردن خود از هرگونه اقدام خلاف قانون را دارند.

اما نکته پایانی منازعات شش روز گذشته صندوق توسعه ملی و بانک مرکزی سخنی است که صفدرحسینی در مصاحبه با یکی از خبرگزاری ها اعلام کرده بود. رئیس هیات عامل صندوق توسعه ملی در این مصاحبه رسما خبر از نگارش یک نامه استمداد طلبانه خطاب به شخص رئیس جمهور برای تعیین تکلیف دست اندازی های بانک مرکزی به منابع صندوق توسعه ملی داده بود. حال سوال اینجاست که اگر برداشتهای متعدد دولت از منابع صندوق توسعه ملی از جمله همین برداشت ۱۲ میلیاردی صحت نداشته باشد، پس چرا مدیرعامل صندوق توسعه ملی قبل از انتشار انتقاداتش در رسانه ها در این زمینه به رئیس قوه مجریه نامه نوشته است. همچنین اگر برداشت ۱۲ میلیارد دلاری از حساب صندوق توسعه ملی صحت ندارد، چرا صفدر حسینی خبر از تشکیل یک هیات نظارتی متشکل از رئیس دیوان محاسبات، رئیس سازمان حسابرسی و رئیس سازمان بازرسی کل کشور، برای رسیدگی به برداشتهای غیر قانونی بانک مرکزی از حسابهای صندوق توسعه ملی را می دهد؟ آیا تشکیل این هیات هم براساس یک سو برداشت صورت گرفته است؟ این سوالات و ابهامات تنها در صورتی مشخص می شود که رئیس جمهور به عنوان رئیس قوه مجریه و ناظر بر اجرای قانون اساسی تکلیف نامه صفدر حسینی را روشن کند و با پاسخی شفاف به همه شایعات شش روز اخیر پایان دهد. باید دید آقای روحانی به این مطالبه پاسخی خواهند داد یا خیر؟

 منبع نسیم / انتهای پیام/ ۱۰۱۳۹۳۱۹۱ / ا ۱۴/ ک ن
لینک: http://mojahedan.com/?p=883

توجه: «مطلب شما را با نام خودتان منتشر می کنیم»
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱
برچسب ها:
دیدگاه ها

» کادر مجاهدان مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
» پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
» پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
» دیدگاه های ارسال شده توسط شما، در ابتدا توسط کادر مجاهدان برسی و سپس منتشر خواهد شد.