ظریف: در مورد بشار اسد فقط مردم سوریه حق دارند تصمیم بگیرند

دسته: اخبار مهم ایران و جهان
بدون دیدگاه
دوشنبه - ۱۶ شهریور ۱۳۹۴

ظریف: در مورد بشار اسد فقط مردم سوریه حق دارند تصمیم بگیرند / وزیر خارجه در نشست خبری مشترک با همتای اسپانیایی خود گفت: کسانی که معتقد به تغییر بشار اسد بودند مسئول خو‌ن‌هایی هستند که ریخته شده/ اسپانیا نقش مهمی می‌تواند در کمک به حل و فصل بحران‌ها داشته باشد

به گزارش  «مجاهدان»، محمد جواد ظریف در نشست خبری مشترک با “خوزه مانویل گارسیا مارگایو” گفت: اسپانیا کشوری که سابقه طولانی با ایران داشته و با ما دارای منافع مشترک زیادی است. امروز ما بحث‌های سیاسی و منطقه‌ای را با هم دنبال کردیم؛ من جمله در زمینه خط آهن و همکاری در حوزه‌های حمل و نقل و زیرساخت‌های اقتصادی را در دست بررسی داریم و امیدوارم این زمینه گسترش پیدا کند.

وی افزود: در حوزه سیاسی ما امکان همکاری‌های وسیع‌تری داریم و ممکن است که دیدگاه‌های مختلفی داشته باشیم.

ما در مورد حقوق بشر و حقوق پناهندگان بحث کردیم و همینطور در مورد تهدیداتی که در منطقه ما و همینطور اروپا خطرات جدی را ایجاد کرده و مشکلاتی را برای اتحادیه اروپا ایجاد کرده بحث کردیم همچنین در مورد عراق، سوریه، بحران یمن و افغانستان صحبت کردیم.

وزیر خارجه گفت: اسپانیا به عنوان عضو غیر دائم شورای امنیت می‌تواند نقش مهمی در کمک به حل و فصل بحران‌ها داشته باشد و  بسیار نقش مهمی در لیبی و حل بحران سوریه می‌تواند داشته باشد.

وی ادامه داد: امیدوارم گفتگوهایی که داشتیم به حل و فصل مشکلات کمک کند.

ظریف در خصوص صحبت های وزیر خارجه اسپانیا در خصوص بحران سوریه گفت: من کاملاً موافقم با روش‌های صلح آمیزی که مطرح شد چون نزدیک به دیدگاه ما هست. ما معتقدیم که باید بحران سوریه از طریق سیاسی مشکل حل شود در مورد بشار اسد هم فقط مردم سوریه حق دارند تصمیم بگیرند.

وی تاکید کرد: دیگرانی که معتقد به تغییر رئیس جمهور سوریه بودند مسئول خون های مردمی هستند که ریخته شده و باید هر چه زودتر از خودخواهی کنار بکشند و تصمیم را به مردم سوریه واگذار کنند.

وزیر امور خارجه تاکید کرد: ما یقین داریم از طریق حل فوری جنگ و گفتگوی ملی بحران سوریه خاتمه پیدا خواهد کرد به شرط اینکه دولت های خارجی که مانع تحقق صلح در سوریه بودند دخالت های خود را متوقف کنند و اجازه بدهند که مردم سوریه به ثبات برگردند و این بحران متوقف شود. مطمئنا با شعارهایی که از کشورهای همسایه سوریه سر می‌دهند و مشکل سوریه حل نمی‌شود و انها نباید منافع کوتاه مدت خود را با هزینه مردم سوریه دنبال کنند.

وی ادامه داد: ما به همه اصرار داریم که راه حل سیاسی را برای پایان دادن به بحران سوریه استفاده کنند و رؤیای پایان دادن به بحران در سوریه را از طریق نظامی را فراموش کنند.

لینک: http://mojahedan.com/?p=924

توجه: «مطلب شما را با نام خودتان منتشر می کنیم»
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۲
برچسب ها:
دیدگاه ها

» کادر مجاهدان مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
» پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
» پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
» دیدگاه های ارسال شده توسط شما، در ابتدا توسط کادر مجاهدان برسی و سپس منتشر خواهد شد.