نیازی به ارائه لایحه “برجام” توسط دولت به مجلس نیست

دسته: اخبار مهم ایران و جهان
بدون دیدگاه
سه شنبه - ۱۷ شهریور ۱۳۹۴

نیازی به ارائه لایحه “برجام” توسط دولت به مجلس نیست / سخنگوی دولت گفت: دولت نظر رسمی خود را درباره لایحه برجام قبلا اعلام کرده که نیازی به ارائه این لایحه به مجلس نیست.

به گزارش مجاهدان، محمدباقر نوبخت در نشست خبری هفتگی خود با خبرنگاران طی سخنانی ضمن اشاره به اقدامات دولت در دو سال گذشته اظهار داشت: موفقیت دولت در آرامش و ثبات اقتصادی، نرخ تورم و توفیق در روند رشد منفی اقتصادی به رشد مثبت و فعالیت‌های قابل تقدیر در حوزه بهداشت و درمان به عنوان طرح تحول سلامت از جمله اقدامات دولت در دو سال گذشته بود و مقام معظم رهبری نیز در دیدار اخیرشان با اعضای هیئت دولت به این جمع بندی اشاره کردند.

وی ضمن تقدیر از عنایات مقام معظم رهبری به دولت و بررسی کردن اقدامات آن افزود: از رهبری به واسطه اینکه اقدامات دولت را به دقت مورد مداقه قرار می‌دهند تشکر می‌کنیم. البته ایشان ضمن تأیید، تحریزی هم به اقدامات دولت داشتند که تک‌نرخی کردن رشد تورم و برنامه ششم از این گونه موارد بود که نشان دهنده انتظار رهبری از اقدامات بیشتر و جهت دار دولت به سمت جلو و برای پیشرفت کشور است.

سخنگوی دولت با اشاره به اینکه دولت درنظر دارد طی دو سال آینده برنامه‌های مهم خود را براساس فضای ایجاد شده پیش ببرد یادآور شد: با توجه به رخداد اقتصادی، سیاسی و اجتماعی که آن فراهم شدن لغو تحریم‌های غیرعادلانه و غیرانسانی است معتقدیم در شرایط پسا تحریم که همزمان با برنامه ششم تسعه می‌شود که از سال ۱۳۹۵ در کشور اجرایی خواهد شد این شرایط در نوشتن و اجرای برنامه ششم باید گنجانده شود.

نوبخت با بیان اینکه برنامه‌هایی که از سوی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی تهیه می‌شود در سه رویکرد برنامه در شرایط خوشبینانه، برنامه در شرایط بدبینانه و برنامه با توجه به وضع موجود است، گفت: اکثر برنامه‌های تهیه شده تا کنون براساس روند موجود است اما با شرایطی که در برنامه ششم وجود دارد، که آن همزمانی با لغو تحریم‌ها است برنامه ششم در این فضا تهیه می‌شود اما سازمان مدیریت و برنامه ریزی دو حالت دیگر را نیز در نظر خواهد داشت و در صورت نیاز آنها را مدنظر قرار خواهد داد.

وی با اشاره به اینکه برنامه ششم با تحلیل درست درباره شرایط تحریم تدوین خواهد شد، افزود: غیر از اینکه پس از تحریم چه عدد و رقمی از پول بلوکه شده کشور آزاد می‌شود آنچه برای دولت مهم است فضا برای فعالیت و سرمایه گذاری است. به فرض اینکه چندصد میلیارد دلار منابع آزادشده داشته باشیم و اینکه آیا دولت تنها با آنها فعالیت می‌کند شرایط و فضای پیش بینی شده پس از لغو تحریم‌ها بسیار مهم خواهد بود. اینکه فضای مناسب وبهبود شرایط در این دوران ایجاد شود لذا مشارکت در سرمایه گذاری‌ها که در آینده براساس سرمایه گذاری‌های خارجی یا داخلی صورت خواهد گرفت مهمتر از آزادشدن منابع است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی با اشاره به سفر مسئولان و هیئت‌های اقتصادی اروپایی به ایران ادامه داد: این سفرها بیانگر ایجاد شدن فرصتی برای کشور است که باید به نحو مقتضی از آن بهره گرفت. ممکن است این هیئت‌ها و سفرهای خارجی با هدف تعقیب منافع ملی آن کشورها دنبال شود. اما ما نیز در این بین و در این سفرها به دنبال تأمین منافع خود هستند و تلاش می‌کنیم از آن بهره گیریم.

نوبخت با اشاره به اینکه برای رشد ۸ درصدی سالانه در اقتصاد نیازمند منابعی هستیم، گفت: در این مذاکرات اقتصادی می‌توانیم از منابعی که فراهم خواهد شد به نحو مقتضی بهره مند شویم. البته می‌توانیم این منابع را یا به صورت فاینانس و یا به صورت سرمایه گذاری خارجی وارد اقتصاد کنیم تجربه نشان داده است ما در استفاده از منابع خارجی و فاینانس تجربه خوبی نداریم لذا تلاش می‌کنیم سرمایه گذاری مستقیم خارجی را در ایران داشته باشیم.

وی با اشاره به اینکه رشد اقتصادی درون زا نیازمند دستیابی به دانش فنی و این مسیر را در رشد توسعه کشور باید دنبال کنیم افزود: کشورهایی که از نظر اقتصادی می‌توانند با ایران همکاری داشته باشند از نظر دولت براساس فعالیت‌های اقتصادی به سه دسته تقسیم می‌شوند که کشورهایی که رقابت پذیری و اقتصاد آنها مبتنی بر عوامل تولید یا مبتنی بر بهره وری و یا مبتنی بر نوآوری است را مدنظر قرار داده‌ایم لذا براساس نیازها و ریکردهای این کشورها وارد مذاکره خواهیم شد و این رفت و آمدها از نظر ما کاملاً تعریف شده است.

سخنگوی دولت با اشاره به اینکه برای بالا بردن رشد تولید و صادر کردن آن نیازمند بازار هستیم، گفت: تأمین بازار بین المللی در شرایط فعلی کار بسیار مشکلی است بخشی از مذاکرات اقتصادی با این هیئت‌ها در زمینه تأمین بازار صادراتی برای ایران است.

نوبخت در ادامه سخنان خود با اشاره به اهداف برنامه ششم توسعه گفت: برنامه ششم توسعه را به عنوان یک برنامه جامع نگر قبول داریم اما معتقدیم در این برنامه باید بر چند بخش متمرکز شد.

وی مسائل اساسی و اورژانسی کشور را از جمله مسائلی دانست که در برنامه ششم توسعه باید مورد توجه ویژه قرار گیرند و یادآور شد: مسئله آب از موضوعاتی است که اگر در شرایط فعلی به طور عاجل برای آن تصمیم گیری و برنامه ریزی نشود در آینده زیان‌های فراوانی متوجه کشور می‌شود. در کنار این مسئله موضوع محیط زیست با توجه به مشکلات دریاچه ارومیه، بختگان و هامون و همچنین ریزگردها از مقوله‌های مهمی است که بخشی از منابع در برنامه ششم باید بر روی آنها سرمایه گذاری شود.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی با اشاره به اینکه برای رفع این مشکلات در برنامه ششم و با توجه به شرایط پساتحریم می‌توان از شرکت‌های خارجی بهره گرفت، گفت: ما باید از شرکت‌های خارجی که در شرایط پساتحریم وارد همکاری با ایران می‌شوند در جهت رفع این مشکلات بهره گیریم و آنها را به سمت رفع نیازهای خود هدایت کنیم.

نوبخت افزود: صندوق‌های بازنشستگی نیز از موارد مورد توجه  در برنامه ششم توسعه است زیرا صندوق‌های بازنشستگی باید در این بخش فعال شوند و اینگونه نباشد که دولت هم پول شاغلین و هم بازنشستگان را پرداخت کند و اینکه صندوق در حال حاضر در شرایط خوبی نیست و باید برای آن برنامه ریزی صورت داد.

وی به دیگر برنامه‌های مورد توجه در برنامه ششم توسعه اشاره کرد و گفت: عرصه فناوری، گردشگری، میادین مشترک نفتی، حمل و نقل از جمله مسائل اهمیت داری است که در برنامه به طور ویژه باید مورد توجه قرار گیرد.

سخنگوی دولت در ادامه با اشاره به اینکه طرح‌ها و موضوعات مورد نیاز کشور احصا و جمع آوری شده است افزود: شرکت‌های خارجی در شرایط پسا تحریم می‌توانند به سمت حل کردن این مسائل و نیازها هدایت شوند. برخورد و مواجهه دولت با هیئت‌های اقتصادی خارجی کاملاً هدفمند و با چشم باز است البته دولت و به خصوص سازمان مدیریت از ظرفیت‌های رسانه‌ها، انجمن‌ها و تشکل‌ها برای تدوین بهتر برنامه ششم توسعه نیز کمک خواهد گرفت و معتقدیم دولت صدای همه را خواهد شنید و از فرصت پیش‌آمده پس از فراغت از مذاکرات فرصتی برای شنیدن حرف‌های مهم این تشکل‌ها و انجمن‌های داخلی فراهم شده است.

نوبخت افزود: برنامه ششم بهترین فرصتی است که حرف‌ها و سخنان تشکل های مختلف فرهنگی، اقتصادی و غیره را باید شنید و در این زمینه باید سخنان تشکل‌هایی مانند فرهنگیان و پیشنهادات آنها را نیز جویا شد و ما از اینکه فرهنگیان ما در قالب‌های دیگری سخنان خود را به دولت منعکس می‌کنند ناراحتیم و معتقدیم باید به گونه‌ای برنامه ریزی کنیم که همه نخبگان و خبره‌های کشور بتوانند دیدگاه‌ها و سخنان خود را به دولت اعلام کنند.

وی در همین زمینه تأکید کرد: سازمان مدیریت و برنامه ریزی بستری را فراهم کرده است که همه تشکل‌ها بتوانند سخنان و پیشنهادات خود را در این زمینه به دولت اعلام کنند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی با اشاره به اینکه در برنامه ششم توسعه گام‌های متناسبی برای ایجاد توازن در کشور دیده خواهد شد گفت: توجه اصلی ما به سواحل مکران خواهد بود زیرا شریف‌ترین افراد کشور ما در این سواحل در موقعیت نامناسبی زندگی می‌کنند و دولت برخود لازم می‌داند شرایط توازن را برای همه افراد در این برنامه پیش‌بینی کند.

نوبخت درباره جایگاه اقتصاد مقاومتی در برنامه ششم توسعه نیز گفت: در این راستا از همه ظرفیت‌های داخلی استفاده می‌کنیم.سیاست‌های اقتصاد مقاومتی از ظرفیت‌های بالایی برخوردار است و دولتی وجود ندارد که این نسخه را قبول نکند و راهی به جز اجرای آن را پیش رو داشته باشد. ما به اقتصاد مقاومتی باور داریم لذا پس از سخنان مقام معظمر رهبری که گویای این بود که از اقدامات صورت گرفته در این بخش چندان راضی نیستند وی اینکه رئیس جمهور به عنوان رئیس ستاد اقتصاد مقاومتی نتواند در این جلسات حاضر شود و تصمیم گیری کند، این ستاد با ریاست آقای جهانگیری تشکیل می‌شود و بازطراحی برای فعالیت آن صورت خواهد گرفت تا تصمیم گیری و عملیاتی شدن تصمیمات را دنبال کند.

وی ادامه داد: هر هفته دو جلسه به ریاست رئیس جمهور درباره اقتصاد مقاومتی و تحقق آن برگزار می‌شد که پس از سخنان اخیر رهبر انقلاب، رئیس جمهور تشکیل ستاد اقتصادی مقاومتی را که از قبل در دولت وجود داشته را به جهت بازنگری به آقای جهانگیری سپرد و فردا جلسه‌ای برای بازنگری ستاد اقتصادی مقاومتی با ظرفیت مورد نظر رهبری برگزار می‌شود.

سخنگوی دولت همچنین با اشاره به گزارشی از منابع مالی صورت گرفته به طرح‌های عمرانی گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون شش هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان به طرح‌های عمرانی اختصاص یافته است و دو هزار و ۱۰۰ میلیون تومان نیز برای مهار آبهای مرزی در نظرگرفته شده که در مجموع چیزی معادل ۸ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان از سوی دولت در بخش عمرانی هزینه شده و پیش بینی می‌کنیم تا پایان شهریور ۱۰ هزار میلیارد در این بخش پرداخت شود.

نوبخت در ادامه به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.

وی در پاسخ به سوالی درخصوص جلب مشارکت از هیئت‌های خارجی در سفرهای هیئت‌های اقتصادی به ایران گفت: در حال حاضر قطع‌نامه‌ای در شورای امنیت سازمان ملل درباره ایران وضع و قطعنامه‌های دیگر را لغو کرد. در این چارچوب ما باید اقداماتی را انجام دهیم و آمریکا نیز باید اقداماتی را صورت دهند که این مسئله در ماه‌های آینده به نتیجه قطعی خواهد رسید.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی افزود: پیش بینی ما این است که اجرایی شدن این تعهدات در انتهای سال و یا اوایل سال آینده صورت خواهد گرفت.

نوبخت افزود: هیئت‌های خارجی که به ایران سفر می‌کنند اکنون در حال انجام تمهیدات و مقدمات همکاری‌های خود با ایران هستند اینگونه نیست که فکر کنیم کسی بیاید و در ایران پولی را بذارد بدون اینکه ارزیابی و استدلالی داشته باشد. قطعا آنها وضعیت را بررسی می‌کنند تحریم‌ها باعث شد اقتصاد ایران ناشناخته بماند لذا اتفاقات اخیر نشان داد پتانسیل ایران در بخش‌های مختلف بسیار بالاست اما نباید انتظار داشته باشیم آنها بدون ارزیابی کافی در ایران سرمایه گذاری داشته باشند. بنابراین این سفرها فرصتی است تا آنها از ظرفیت اقتصادی ایران مطلع شوند.

وی  همچنین گفت: لزومی ندارد هر هیئتی که به تهران آمد ما به خواسته آنها جواب بدهیم شاید آنها به دنبال استفاده از بازار ۸۰ میلیونی ایران باشند و ما نیز باید به دنبال منافع خودمان باشیم. بنده از طرف دولت به ملت عزیز قول می‌دهم دولتمردانی که در مذاکرات اقتصادی حضور دارند مانند دولت مردان ما در مذاکرات هسته‌ای افراط مسلطی هستند و منافع ملی را حفظ خواهند کرد.

سخنگوی دولت در ادامه در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا سازمان مدیریت و برنامه ریزی از مطالبات بیمارستان‌ها از سوی شرکت‌ها بیمه خبر داد و زمان تحقق مطالبات آنها چه زمانی است، گفت: سازمان مدیریت و برنامه ریزی بودجه دستگا‌ه‌ها را می‌نویسد و قطعا از آنها باخبر است .درباره مطالبات بیمارستان‌ها از شرکت‌ها در هفته گذشته جلسه‌ای با حضور وزیر بهداشت و تعاون برگزار شد و قرار شد تخفیف مناسبی برای حل و فصل این مسئله انجام شود و آن را پیگیری کند.

نوبخت در پاسخ به سوال دیگری مبنی براینکه هیئت وزیران درباره مصوبات تک برگی که در دولت گذشته وجود داشته و غیرقانونی بوده است، چه اقداماتی انجام داده است، گفت: متأسفانه برخی از این مصوبات وجود داشته و در جلسه گذشته هیئت وزیران نیز مطرح شد که اقدامات قانونی و لازم آن در حال انجام است.

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره برنامه دولت برای بازار خودرو و نظر رئیس جمهور درباره اظهارات وزیر صنعت، معدن و تجارت در این زمینه گفت: دولت قطعا به تولید داخل توجه خواهد داشت و در مذاکرات اقتصادی که انجام می‌شود چه دانش فنی و چه سرمایه گذاری در عرصه صنعت خودرو مورد توجه دولتمردان است و اینکه از این منابع در این بخش استفاده کند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی ضمن قدردانی از مدیران صنعت خودرو و کارگران این بخش گفت: انتظار داریم این بخش خودشان را برای تأمین مطالبات مردم آماده کنند و کیفیت خودروی خود را بالا ببرند و قیمت آن را نیز کاهش دهند. اگر کسی هم در چارچوب قانون بخواهد از تولید داخل استفاده کند اجازه دارد و می‌تواند این کار را انجام دهد.

نوبخت در واکنش به اظهارات وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز گفت: هیچگاه از ادبیاتی که کسانی که از خودروی داخلی استفاده نمی‌کنند را با الفاظی که در شأن دولت تدبیر و امید نیست مقتضی نمی‌دانیم و قطعا نظر وزیر صنعت و معدن و تجارت که از وزرای باتجربه دولت است نیز در راستای تقویت صنعت داخلی بوده است.

وی در ادامه درباره اظهارات اخیر رئیس صندوق توسعه ملی مبنی بر برداشت منابع این صندوق از سوی بانک مرکزی و اینکه آیا اقدام بانک مرکزی در این زمینه قانونی بوده است گفت: دولت یازدهم زمانی که مسئولیت قوه مجریه را برعهده گرفت بخشی از اعتبارات این صندوق قبل از شروع فعالیت این دولت برداشته شده بود و تصمیماتی درباره دارایی های آن اتخاذ شده بود.

سخنگوی دولت افزود: منابع ارزی صندوق توسعه ملی در  اختیار بانک مرکزی است و بانک مرکزی در واقع امانتدار منابع این صندوق است .

نوبخت ادامه داد: مسئولان وقت در گذشته تصمیم گرفتند که بخشی از این منابع را در صنعت نفت سپرده گذاری کنند که امیدواریم این سرمایه گذاری‌ها به نتیجه رسیده و منابع ارزی به حساب صندوق برگردد.

وی ادامه داد: صندوق معتقد است بانک مرکزی حق این اقدام را نداشته است که البته این برداشت در گذشته انجام شده آقای صفدر حسینی معتقد است این برداشته باید پیگیری شود که البته ما باید حرف‌های بانک مرکزی و صندوق را بشنویم اما آنچه که مهم است این است که از سال ۹۲ هیچ صنفی از این صندوق بدون مجوز قانونی هزینه نشده است و هیئت نظارت برصندوق نیز فعالیت‌های خود را انجام می‌دهد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی افزود: معتقدیم آقای حسینی و آقای سیف باید اینگونه مباحث حقوقی را در جلسات به طور مستند پیگیری کنند زیرا اعلام این موارد از طریق رسانه‌ها باعث تشویش اذهان عمومی می‌شود و از همینجا از هردو نهاد می‌خواهیم خود را در یک فضای مناسب مطرح کنند.

نوبخت درباره برنامه‌های دولت برای استفاده از ظرفیت بسیج در اقتصاد مقاومتی گفت: دولت از ظرفیت نیروهای مسلح از جمله بسیج، سپاه و ارتش برای تحقق اقتصاد مقاومتی استفاده می‌کند. بنده همین امروز برنامه‌ای مکتوب این اعلام آمادگی را اعلام می‌کنم و هرکسی طرح و برنامه‌ای در اقتصاد مقاومتی دارد می‌تواند به دولت ارائه دهد، بسیج عزیز هم می‌تواند توانایی خود را در این بخش به دولت عرضه کند.

وی در خصوص اینکه آیا دولت درجریان بررسی پرونده بابک زنجانی نماینده‌ای را به این دادگاه می‌فرستد، گفت: حتماً دولت این موضوع را پیگیری می‌کند بخشی از بیت المال در این پرونده است لذا دولت به نحو مقتضی و شایسته آن را دنبال کرده و در زمان لازم آن را اطلاع رسانی خواهد کرد.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی درباره اظهارات آیت الله یزدی درباره برگزاری انتخابات الکترونیک گفت: هیئت وزیران در این خصوص نظر داشته و معتقد است می‌توانیم انتخابات را به شکل الکترونیک برگزار کنیم و آن را از استان‌های بزرگ شروع کنیم.

نوبخت ادامه داد: برای برگزاری انتخابات الکترونیک اعتباراتی لازم است که سازمان مدیریت و برنامه ریزی باید آن را تأمین کند.

وی همچنین گفت: نظر آیت الله یزدی مهم و قابل احترام است اما این نظر از طریق جایگاهی رسمی به دولت منتقل نشده است. دولت قانون را اجرا می‌کند و براساس قانون دولت مجری انتخابات و شورای نگهبان ناظر انتخابات محسوب می‌شود.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی در پاسخ به سوال دیگری درباره امکان ادغام وزارت صنعت، معدن و تجارت پس از سخنان رهبری و برنامه دولت در این خصوص گفت: این مسئله بحثی کارشناسی و نظری است البته در دولت قبل تصمیم گرفتند و چند وزارتخانه با یکدیگر ادغام شد که برخی از کارشناسان این امر را اقدامی درست تلقی نکردند.

نوبخت گفت: سخنان اخیر مقام معظم رهبری فرصتی را ایجاد کرد که بتوانیم به این موضوع ورود کنیم البته نیازمند مجوزهای قانونی هستیم که هر زمانی اخذ شد اطلاع رسانی می‌شود.

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره اجرای طرح رتبه بندی معلمان گفت: در هفته گذشته جلسه شورای مدیریت طرح رتبه بندی فرهنگیان به تصویب رسید و این طرح از اول مهر اجرایی می‌شود.

سخنگوی دولت افزود: بار مالی اجرای این طرح ۱۳۵۰ میلیارد تومان برای امسال و سه هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان برای سال آینده پیش بینی شده است.

نوبخت در پاسخ به سوال دیگری درباره اینکه آیا دولت تصمیمی برای ارائه لایحه برجام به مجلس را پس از سخنان مقام معظم رهبری مبنی براینکه مجلس در این اقدام نباید کنارگذاشته شود را دارد، گفت: دولت نظر رسمی خود را مبنی براینکه نیازی به ارائه لایحه برجام به مجلس نیست را اعلام کرد.

وی افزود: مقام معظم رهبری در دیدارشان به طوری اعلام کردند که مجلس از روند رسیدگی برجام کنار گذاشته نشود بیانات ایشان برای دولت فصل الخطاب است بنابراین با توجه به بررسی برجام در مجلس دولت اگر کمکی را در این خصوص مجلس بخواهد ارائه می‌دهد ضمن اینکه طبق قانون مجلس در زمینه حفظ دستاوردهای هسته‌ای رسیدگی به این موارد به شورای عالی امنیت ملی واگذار شده است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گفت: شورای عالی امنیت ملی جلساتی را برای بررسی برجام انجام داد که در اولین فرصت و در آینده از سوی مسئولان شورای عالی امنیت ملی اعلام می‌شود.

نوبخت تصریح کرد: شورای عالی امنیت ملی به جد بر متن برجام تدقیق کافی داشته و مسئولان آن به زودی نتایج جلسات شورا را اعلام می‌کنند و امیدواریم هرچیز که خیر ملت است تحقق یابد.

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره زمان ارائه لایحه بودجه و برنامه ششم توسعه از سوی دولت به مجلس گفت: بودجه سال ۱۳۹۵ طبق قانون در ۱۵ آذرماه به مجلس ارائه می‌شود.

سخنگوی دولت عنوان کرد: سازمان مدیریت و برنامه ریزی احکام قانونی برنامه‌های قبل را که از سوی دولت‌ها پیش بینی شده بود را احصا کرده و در ۶۰ ماده به عنوان پیش نویس برنامه ششم به هیئت دولت ارائه داده است. دولت به تمام دستگاه‌ها ۱۰ روز فرصت داد تا این مسئله را بررسی کنند لذا این مواد پس از بررسی در دولت به مجلس ارائه می‌شود از آن طرف هم طبق قانون بودجه سال ۹۵ قبل از ۱۵ آذر به مجلس ارائه می‌شود براین اساس مجلس وقت کافی را برای بررسی احکام برنامه ششم و بودجه خواهد داشت. بخش دوم برنامه را نیز در انتخابات به مجلس ارائه می‌کنیم.

سخنگوی دولت عنوان کرد: سازمان مدیریت و برنامه ریزی احکام قانونی برنامه‌های قبل را که از سوی دولت‌ها پیش بینی شده بود را احصا کرده و در ۶۰ ماده به عنوان پیش نویس برنامه ششم به هیئت دولت ارائه داده است. دولت به تمام دستگاه‌ها ۱۰ روز فرصت داد تا این مسئله را بررسی کنند. لذا این مواد پس از بررسی در دولت به مجلس ارائه می‌شود از آن طرف هم طبق قانون بودجه سال ۹۵ قبل از ۱۵ آذر به مجلس ارائه می‌شود براین اساس مجلس وقت کافی را برای بررسی احکام برنامه ششم و بودجه خواهد داشت. بخش دوم برنامه را نیز در انتخابات به مجلس ارائه می‌کنیم.

نوبخت در پاسخ به سوالی تصمیم دولت برای واگذاری باشگاه پرسپولیس و استقلال به بخش خصوصی گفت: دولت مصمم است این دو باشگاه با مدیریت بخش خصوصی اداره شوند.

وی همچنین در پاسخ به سوالی درباره برنامه دولت برای اشتغال و اینکه دولت نتوانسته است مسئله اشتغال را برطرف کند، گفت: مرکز آمار از جمله مراکزی است که گزارش‌های آن مستند با سند اعلام می‌شود.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گفت: گزارشهای این مرکز از طریق نمونه گیری و وضعیت اشتغال در کشور صورت می‌گیرد. مرکز آمار در فصل بهار گزارشی را اعلام کرد که طی آن وضعیت اشتغال در سال ۹۴ نسبت به سال ۹۳ افزایش یافته به شکلی که در سال ۹۴ نسبت به سال ۹۳ ۸۰۰ هزار نفر وارد بازار کار شدند که از این بین ۷۰۰ نفر به شاغلین اضافه شدند و چیزی حدود ۱۱۳ هزار نفر موفق به اشتغال نشدند و به همین نسبت به جمعیت بیکاران کشور اضافه شدند.

نوبخت گفت: طبق آمار در این سال رشد ۳ درصدی در اقتصاد داشتیم اما همیشه رشد منجر به اشتغال نمی‌شود، زیرا قوانین کار اجازه نمی‌دهد اگر کارخانه‌ای تولیداتش پایین آمد می‌تواند کارکنان خود را اخراج کند لذا آمارها و گزارشها را باید از منابع دقیق اخذ کرد.

لینک: http://mojahedan.com/?p=954
توجه: «مطلب شما را با نام خودتان منتشر می کنیم»
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱
بانک اطلاعاتی شهدای مدافع حرم
ورود به کانال تلگرام مجاهدان
برچسب ها:
دیدگاه ها

» کادر مجاهدان مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
» پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
» پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
» دیدگاه های ارسال شده توسط شما، در ابتدا توسط کادر مجاهدان برسی و سپس منتشر خواهد شد.